2018 Babalar Günü Ne Zaman?

2018 Babalar Günü Ne Zaman?

 

2018 yılı Babalar Günü Yaklaşıyor. Evlatları için hiçbir fedakarlıktan kaçınmayan babalarımız için dünya genelimde kutlanan Babalar Günü ülkemizde de her yıl kutlanıyor. Bu sene Babalar günü 17 Haziran 2018 tarihinde kutlanacak.

EN GÜZEL BABALAR GÜNÜ HEDİYELERİ NELERDİR?

Babalarımıza alacağımız en güzel Babalar Günü Hediyesi Babaya Özel olmalıdır. Mesela herkesin kolaylıkla alabileceği bir kravat bir gömlek de pekala bir hediyedir fakat zamanla unutulmaya ve eskimeye müsaittir. Biz de HediyeBalonu olarak En Güzel Babalar Günü Hediyeleri Başlığı altında babalarımıza alabileceğimiz hediyeleri derledik.

PEKİ BABALAR GÜNÜ NASIL ORTAYA ÇIKTI?

Bir Amerikan İç Savaşı gazisinin kızı olan Sonora Smart Dodd, Anneler Günü gibi babaların da bir günü olması gerektiğini düşünmekteydi. Dodd’un babası annelerinin yokluğunda altı çocuğunu tek başına büyütmüştü. Babasının doğum günü olan 5 Haziran’ın Babalar Günü ilan edilmesi için çalışmalara başlamış ama bu çalışmalar o tarihe yetişemeyerek kutlamalar haziran ayının üçüncü pazar gününe ertelenmiştir.

Bu yüzden Babalar Günü Haziran ayında kutlanır. Babalar Günü ilk kez 19 Haziran 1910′da Washington’un Spokane şehrinde kutlanmıştır. 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge kutlamaları desteklemiş; ama resmi olarak Babalar Günü ilan etmemiştir. 1966 yılında ise o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü pazarının Babalar Günü olarak kutlanacağını açıklayan bir bildiri yayımlamıştır. 1972 yılındaysa başkan Richard Nixon’ın imzasıyla Babalar Günü yasal olarak ABD’de resmi tatil ilan edilmiştir.